Biblioteka Główna - Wieczory Filmu Europejskiego w Bibliotece Międzywydziałowej

Uniwersytet Szczeciński

rysunek-wpis

Najnowsze kino europejskie już od maja w Szczecinie

Przyjdź i zobacz świat oczami młodych, nagradzanych i docenianych polskich twórców oraz odbądź podróż do Polski z przełomu lat ’60 i ’70 dwudziestego wieku z mistrzem Krzysztofem Kieślowskim. 

Zapraszamy na ”Wieczory Filmu Europejskiego z OFFicyną” prezentującego najciekawsze produkcje filmowe wybranych europejskich kinematografii. Podczas majowych, cowtorkowych spotkań w Bibliotece Międzywydziałowej Uniwersytetu Szczecińskiego zaprezentowane zostaną fabuły, animacje, dokumenty młodych, niepokornych polskich reżyserów oraz wczesne produkcje mistrza Krzysztofa Kieślowskiego. W programie filmy nagradzane w ostatnich latach na m.in.: Sundance Film Festival, Febiofest, Festiwal Filmowy w Gdyni, Premiers Plans Film Festival. Projekcje połączone będą z dyskusjami na temat prezentowanych obrazów, moderowanymi przez Małgorzatę Frymus, dziennikarza Radia Szczecin i dr. Damiana Romaniaka, krytyka filmowego i filmoznawce. Wstęp wolny.

Wtorek 9 maja, godz. 17:00

Polscy laureaci Szczecin European Film Festival ’16

Resce la Lune” reż. Gloria Kurnik, Giulia Di Battista

dokument, rok 2016

Gloria Kurnik i Giulia Di Battista stworzyły bardzo oryginalny i bogaty w filozoficzne treści obraz. Główna bohaterka Vittoria opowiada swoją burzliwą historię życia wykonując przy tym niewzruszenie rybackie sieci. U schyłku swojego życia stara się odnaleźć odpowiedź na pytanie jak toksyczne relacje czy uprzedzenia wpłynęły na jej życie.

Film zdobył serca jurorów Szczecin European Film Festival, które przyznało mu nagrodę za „najbardziej poruszający film”.

Goran the Camel Man” reż. Marcin Lesisz

dokument, rok 2016

Goran, a właściwie Roland Charles Verdon, jest z pochodzenia Szwajcarem i od ponad 27 lat prowadzi nomadyczny, cygański tryb życia. Bohater z gracją i dumą przemierza Jedwabny Szlak w towarzystwie ulubionych zwierząt: psów, kóz i wielbłądów. Marcin Lesisz w fascynujący sposób przedstawia krótki fragment z życia tego niezwykłego homo viatora.

Laureat nagród na takich festiwalach jak: Nowe Horyzonty, Parnu – Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych i Antropologicznych i Szczecin European Film Festival.

Obiekt” reż. Paulina Skibińska

dokument, rok 2015

Produkcja w ciekawy sposób łączy film dokumentalny z kinem eksperymentalnym. Reżyserka tworzy wyjątkowy obraz akcji poszukiwawczej odbywającej się na styku dwóch przestrzeni – lodowej pustyni oraz świata podwodnego. Niespotykane zestawienia obrazów wyznaczają rytm i niezwykłą atmosferę tego filmu.

Reżyserka obrazu, została uhonorowana nagrodami na Sundance Film Festival, Camden Cartel, Short Waves Festival, Szczecin European Film Festival, a także zdobyła Nagrodę Programu 3 Polskiego Radia.

Lekcja Patriotyzmu” reż. Filip Jacobson

dokument, rok 2015

Film przedstawia konkurs piosenki patriotycznej, który odbył się w jednej z polskich szkół podstawowych z okazji Święta Niepodległości. Reżyser w nienachalny sposób prowokuje nas do zadania sobie pytania czym tak naprawdę jest patriotyzm. Czy jako Polacy musimy podchodzić do niego aż tak poważnie?

Zdobywca nagrody Findling SEFF oraz Złotego Gołębia na DOK Leipzig.

Bojownik” reż. Anna Pawluczuk

dokument, rok 2015

Niezwykle wnikliwe i intymne studium macierzyństwa, którego różne odcienie zostały przedstawione w ciągu zaledwie dwunastu minut. Główną bohaterką jest Sylwia, żona i matka, kobieta silna psychicznie, wykazująca skłonności do dominacji oraz kontroli nad wszystkimi, którzy znajdują się wokół niej.

Zdobywca wyróżnienia w Konkursie Polskim Szczecin European Film Festival.

The Deal” reż. Ewa Smyk

dokument, rok 2015

Błyskotliwa krótkometrażowa, animowana opowieści o kojarzeniu małżeństw na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku na wschodnio-polskim pograniczu. Film jest niezwykle osobistą refleksją na temat meandrów pamięci i rzeczy, które przywołują wspomnienia.

Zdobywca nagrody na Animage International Animation Festival of Pernambuco, film był prezentowany na wielu festiwalach na całym świecie np. London Short Film Festival, Lago Film Fest, Athens Animfest.

 

Dyskusję na temat nowych ścieżek w polskim kinie dokumentalnym poprowadzi dr Damian Romaniak.

 

Wtorek 16 maja, godz. 17:00

Niepokorne kino Studia Munka vol. 1

 

NDR” reż. Grzegorz Dębowski

fabuła, rok 2016

Burzliwa i pełna przemocy historia Kamila. By wyłudzić pieniądze z ubezpieczenia trzeba wypatrzyć „jelenia“, wykorzystać jego błąd i wystawić się na kolizję. Kamil jest w tym mistrzem, ale problem zaczyna się, kiedy wypadek trzeba zainscenizować, bo prosi o to zadłużony brat.

Laureat nagrody specjalnej Multimedia Polska na Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Chryzantemy” reż. Magdalena Zambrzycka

fabuła, rok 2015

Bohaterką filmu jest młoda absolwentka studiów, która w wyniku braku perspektyw zmuszona jest powrócić do rodzinnego domu. Kinga ma duże trudności z ponownym przystosowaniem się do wspólnego życia z rodziną do czego dochodzą, z pozoru niewielkiej problemy finansowe.

Debiut filmowy reżyserki prezentowany w zeszłym roku na MFF T-Mobile Nowe Horyzonty.

Limbo” reż. Jacek Piotrowicz

animacja, rok 2016

Abstrakcyjna i niesamowita opowieść  o  świecie zdominowanym przez fabryki. W wielkiej chłodni podczas burzy z wyładowaniami dwa kawałki mięsa pod wpływem elektryczności odrywają się od macierzystej tuszy i przeradzają się w świadome istoty, a następnie podejmują wspólną ucieczkę z fabryki.

Film znalazł się w oficjalnej selekcji tegorocznej edycji Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film.

Debiut” reż. Katarzyna Kijek

animacja, rok 2016

Nieudany scenariusz coraz bardziej zawłaszcza sobie autora, który nieoczekiwanie znajduje się w centrum kreowanych przez siebie wydarzeń. (Auto)ironiczna próba zmierzenia się z tzw. syndromem pierwszego filmu, czyli nieodpartą chęcią zawarcia w swojej debiutanckiej pracy wszystkich ważnych treści.

Film zdobył nagrodę FICC „Don Kichot” na festiwalu Febiofest.

 

Dyskusję na temat nowych sylwetek i tematów w polskim kinie fabularnym poprowadzi dr Damian Romaniak.

 

Wtorek 23 maja, godz. 17:00

Niepokorne kino Studia Munka vol. 2

 

Stwór” reż. Aleksandra Gowin, Ireneusz Grzyb

fabuła, rok 2015

Poruszający film o Agnieszce, nauczycielce wątpiącej w sens swojej pracy, matce dwóch córek i żonie, który od pewnego czasu czuje że jest obcą osobą dla swojego męża. Po śmierci mamy Agnieszka musi uporządkować nie tylko swój rodzinny dom, lecz także całe swoje życie.

Film został pokazany w oficjalnej selekcji Festiwalu Filmowego w Gdyni oraz 34. Koszalińskiego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film

Córka” reż. Tomasz Wolski

fabuła, rok 2015

Opowieść o matce i córce, które od lat nie utrzymują ze sobą kontaktu. Z powodu zaginięcia córki młodszej z nich muszą wspólnie spędzić kilka nocnych godzin.  Ruszają na poszukiwania, które stają się okazją do wyjaśnienia drażliwych spraw z przeszłości.

Film został nagrodzony na Premiers Plans Film Festival oraz zdobył wyróżnienie na 40. Festiwal Filmowy w Gdyni.

Piórnikt” reż. Magdalena Pilecka

animacja, rok 2016

„Piórnikt” to historia o paradoksach poczucia odmienności. Bohater zwabiony „normalnością” przekracza granicę swojej codzienności. Wkracza między ludzi, by w towarzystwie cieszyć się pozyskaną przeciętnością.

Oficjalna selekcja Międzynarodowego Festiwalu Filmów Animowanych Animator w 2016 roku.

Kreatury” reż. Tessa Moult-Milewska

animacja, rok 2015

Ta surowa w formie animacja wycinankowa, inspirowana twórczością Roalda Dahla, Lotte Reiniger i Edwarda Goreya, wprowadza widza w nieprzewidywalny i eklektyczny świat mrocznej wyobraźni, ostatecznie zostawiając go z pytaniem: kim właściwie są tytułowe „Kreatury”?

Produkcja nagradzana na m.in.: Sundance Film Festival London, Prowincjonalia Film Festival, Offeliada Film Festival. Prezentowana na ponad 60 festiwalach na całym świecie.

Fikotko wróć” reż. Wojciech Kołyszko

animacja, rok 2016

Twórca Fikotki, będący też Narratorem, próbuje na różne sposoby skłonić ją do powrotu. Ale ona, w wyniku spotkań z rozmaitymi rodzajami obrazów, stopniowo odkrywa własne uczucia i potrzebę autonomii.

Film będzie zaprezentowany w tegorocznym konkursie festiwalu 31. Tarnowskiej Nagrody Filmowej.

 

Dyskusję na temat nowego spojrzenia w polskim kinie fabularnym i animowanym poprowadzi Małgorzata Frymus.

Wtorek 30 maja, godz. 17:00

Droga do wielkości – Krzysztof Kieślowski

 

Z punktu widzenia nocnego portiera” reż. Krzysztof Kieślowski

dokument, rok 1977

Jedyny film dokumentalny Kieślowskiego, w którym bohater jest postacią negatywną. Zakładowy wartownik z tego filmu to służbista, miłośnik kontrolowania i zwolennik publicznych egzekucji. Reżyser podczas realizacji posługiwał się obserwacją, inscenizacją i prowokacją.

Koncert życzeń” reż. Krzysztof Kieślowski

fabuła, rok 1967

Grupy podchmielonych chłopaków zbiera się do odjazdu, podobnie jak biwakująca para, Ewa i Andrzej. Między nimi – niby dwoma światami – krąży, niczym wojerysta, milczący, nieco wyobcowany z grupy chłopak. W etiudzie widać inspiracje Kieślowskiego francuskim kinem Nowej Fali, a zwłaszcza filmami Godarda czy Truffaut.

Tramwaj” reż. Krzysztof Kieślowski

fabuła, rok 1966

Prosta opowieść o chłopaku i dziewczynie, którzy spotykają się w tramwaju nocnym i nawiązują grę spojrzeń, to uniwersalna historia, która mogłaby przydarzyć – a często się przydarza – każdemu. Kamera, w zbliżeniach i detalach, rejestruje ich wymianę spojrzeń, grę przyciągania i odpychania. Minimalizm środków daje w efekcie maksymalny efekt, jakim jest koda filmu.

Urząd” reż. Krzysztof Kieślowski

dokument, rok 1966

Urząd jest dowcipną satyrą na zbiurokratyzowany świat wydziału rent Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kieślowski subtelnie pokazuje absurdy państwowej instytucji, w teorii służącej obywatelowi, w praktyce utrudniającej mu życie. Nieco ponad pięciominutowy film zbudowany został na kontrastach, którym odpowiada płynna praca kamery.

 

Dyskusję na temat „fundamentów” polskiego kina poprowadzi Małgorzata Frymus.

 

Małgorzata Frymus: absolwentka łódzkiej PWSFTViT. Wykładowczyni Uniwersytetu Szczecińskiego. Dziennikarka i publicystka Radia Szczecin, autorka programów i reportaży telewizyjnych. Reżyserka i producentka filmowa, laureatka nagrody Angel Peace Award na festiwalu filmowym w Monako.

Dr Damian Romaniak: filmoznawca, literaturoznawca, doktor nauk humanistycznych, animator kultury filmowej, krytyk filmowy, publicysta, wykładowca. Gospodarz cyklu „Kino Konesera” w szczecińskich multipleksach Helios. Współpracuje z Onet.Film oraz portalem Horror Online. Obecnie jest współgospodarzem DKF-u Konfrontacje w Akademii Sztuki w Szczecinie.

Wszystkie projekcje odbędą się w budynku Biblioteki Międzywydziałowej Uniwersytetu Szczecińskiego, al. Piastów 40b, budynek 3 w Szczecinie w każdy wtorek od 9 maja o godzinie 17:00. Wstęp wolny. Szczegółowy program dostępny na: http://officyna.art.pl.

 

Projekt dofinansowany ze środków Gminy Miasto Szczecin i Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Partnerzy: Uniwersytet Szczeciński, Biblioteka Międzywydziałowa Uniwersytetu Szczecińskiego; Studio Munka; Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych; Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.

Organizator projektu: Stowarzyszenie OFFicyna.

wfe00141

Skontaktuj się z nami!
Informacje tel.:

(91) 444-24-38
sekretariat tel.:

(91) 444-23-61

fax.: (91) 444-23-62
ul. Tarczyńskiego 1, 70-387 Szczecin
e-mail: info[at]bg.szczecin.pl

Godziny otwarcia Biblioteki

 

 

 

Oparte na Wordpress, stworzone przez ODSK BG US | Polityka plików cookie