Biblioteka Główna - Pilotażowy program publikowania otwartego Elsevier

Uniwersytet Szczeciński

open-acc-elsevierPilotażowy program publikowania otwartego Elsevier dla pracowników i studentów Uniwersytetu Szczecińskiego.

Komunikat 22 stycznia 2020 programie OA Elsevier
aktualizacja komunikatu z 16.01.2020

W dniu 15 stycznia 2020 pojawił się problem w programie pilotażowym publikowania otwartego Elsevier, polegający na tym, że formularz Rights and Access wyświetlał opcję publikowania otwartego na koszt autora zamiast na koszt programu. Wydaje się, że problem został usunięty w dniu 21 stycznia, ale Elsevier poprosił nas, aby poczekać do 24 stycznia na ostateczne wyjaśnienie. Autorów prosimy o zwrócenie uwagi przy wypełnianiu formularza tak, aby omyłkowo nie wybrać opcji publikowania na koszt autora. Prawidłowa opcja powinna zawierać informację:

“As a corresponding author affiliated with a Polish institution I have opportunity to publish open access. I do not have to pay an Article Publishing Charge (APC). Upon validation, the agreement between Elsevier and the Polish national consortium will cover the APC according to the rules of the Open Access pilot program in Poland.”

Aktualizacja na dzień 08.01.2020 r.:

Informujemy, że wraz z nowym rokiem 2020 ruszył „program A”  z nową pulą 1000 artykułów. W ramach tej puli mogą być publikowane artykuły zaakceptowane do publikacji w 2020 r.

Pragniemy jednocześnie zakomunikować o zakończeniu programu  publikowania otwartego Elsevier 2019. Wykorzystano pulę 500 artykułów, a autorzy, którzy wykazali się refleksem i zgłosili przed końcem roku chęć zmiany sposobu publikowania na open access swoich publikacji, zamykając ich niepełną pulę, w najbliższych dniach otrzymają indywidualne wiadomości wraz z linkami do formularza ze zmianą sposobu publikowania.

Pilotażowy program publikowania otwartego Elsevier – programy i zasady.

Od września 2019 r. w ramach licencji krajowej Elsevier 2019-2021, dla polskich autorów korespondencyjnych, działa pilotażowy program publikowania otwartego w 1777 czasopismach hybrydowych (wspierających otwarty dostęp) i gold open access. Program podzielono na dwie części: A i B.

Program A – obejmuje całościowe sfinansowanie z krajowej opłaty licencyjnej 500 artykułów otwartych, zgłoszonych w ramach projektu w 2019 r. W kolejnych dwóch latach 2020–2021 będzie to odpowiednio 1000 i 1500 artykułów. W przypadku programu A obowiązuje zasada: „kto pierwszy, ten lepszy”.

Zgłosić się do programu można po zaakceptowaniu artykułu do publikacji w czasopiśmie Elsevier, poprzez wypełnienie formularza internetowego „Author journey”, do którego link otrzymuje się mailem od wydawcy. Opcja pełnego finansowania artykułu z licencji krajowej (program A) pojawi się w formularzu, jeśli w tym momencie pula artykułów w programie A na dany rok nie będzie jeszcze wyczerpana. Sposób wypełnienia formularza „Author journey” przedstawiony jest w prezentacji dla programu A. Uwaga: prezentacja przeznaczona jest tylko dla instytucji uprawnionych do korzystania z programu i może być pobrana tylko z numerów IP US lub z IP innych instytucji akademickich zarejestrowanych w Wirtualnej Bibliotece Nauki. Prezentację można także uzyskać pod adresem wbn-admins@icm.edu.pl.

Program B – zostanie wdrożony po wyczerpaniu limitu artykułów z programu A, tj. od stycznia do końca 2020 r. Umożliwia publikację dowolnej liczby artykułów dodatkowych za opłatą ponoszoną przez instytucję (Uniwersytet Szczeciński posiada uprawnienia do obu programów), w której afiliowany jest autor, ze zniżką malejącą w kolejnych latach licencyjnych w wysokości 30% w 2019 r., 20% w 2020 r. i 10% w 2021 r.

Wykaz czasopism naukowych Elsevier znajdujących się na liście ministerialnej : lista

Polecamy wyszukiwarkę czasopism i wydawnictw punktowanych MNiSW :  https://listymnisw.pl/

Niezbędne informacje i wytyczne dla autorów na stronie Elsevier:

https://www.elsevier.com/pl-pl/authors .

Uwaga: warunkiem koniecznym do przesłania artykułów jest rejestracja konta w Elsevier (lub zalogowanie w przypadku posiadaczy kont): https://checkout.elsevier.com/auth .

Więcej informacji związanych z programami A i B na stronie ICM – Wirtualnej Biblioteki Nauki pod adresem: https://wbn.icm.edu.pl/licencje/#elsevier_oa .

Wszelkie pytania dotyczące programu można kierować do wydawnictwa Elsevier na adres support@elsevier.com oraz do WBN na adres wbn@icm.edu.pl.

Osobami do kontaktu w Bibliotece są p. Marta Sztark-Żurek: marta.sztark-zurek@usz.edu.pl (tel. 91 444-24- 57) i p. Elżbieta Popiołek: elzbieta.popiolek@usz.edu.pl (tel. 91 444-24-19).

Skontaktuj się z nami!
Informacje tel.:

(91) 444-24-05
fax.: (91) 444-23-62
ul. Tarczyńskiego 1, 70-387 Szczecin
e-mail: info[at]bg.szczecin.pl

Godziny otwarcia Biblioteki

 

 

 

Oparte na Wordpress, stworzone przez ODSK BG US | Polityka plików cookie